Rozvoj komunikačních dovedností

V letošním školním roce ve škole s dětmi i rodiči hodně diskutujeme o tom, jak si můžeme ve škole vyjednat prostor pro své potřeby. Ve škole je nastaven určitý systém podle našich nejlepších zkušeností a odborných znalostí. Teorií a metodik výchovy a vzdělávání je nesčetně, mnohdy protichůdných, každé dítě, rodič i učitel má své individuální potřeby, představy, hodnoty. Svobodu v naší škole tedy vnímáme především tak, že v nastaveném systému se děti i dospělí učí si vyjednat úpravy, sdílet potřeby, naučit se strategie, jak se vyrovnat s tím, co jim nevyhovuje a jak konstruktivně řešit překážky, na které naráží.

Proto jsme začali s několika akcemi, které by nám mohly pomoci:

Práce s individualitou - v zájmu poznávání individuálních potřeb jsme naplánovali několik besed nejen pro rodiče:

29.1. v 17:30 - Výchova kluků s Vlaďkou Bartákovou

26.2. v 17:30 - Výchova holek s Vlaďkou Bartákovou

Debatní dovednosti - spojili jsme se s lektory asociace debatních klubů, kteří pro nás pořádají lekce debatování. Zatím se seznamujeme s teorií argumentů a konstruktivní argumentací. Setkání pro děti jsou zařazeny do výuky, pro rodiče proběhnou:

7.1. v 16:30

11.2. v 16:30 ZRUŠENO

21.2. v 16:30 ZRUŠENO

Komunikační skupinky - od ledna začínáme s vytipovanými dětmi setkávání v komunikačních skupinkách. Cílíme na dvě skupiny: pro ty tišší introverty se chceme zaměřit na schopnost mluvit nahlas před ostatními, vyjádřit svůj názor nahlas, nabídnout pomoc, oslovit druhého, hodnotit apod. Pro akčnější extroverty se zaměříme na schopnost naslouchání, prosazování se, agrese vs. ohleduplnost, fér argumentaci atd. Zároveň bude cílem seznámit se a porozumět tomu, jak to má při komunikaci druhá polarita než je dítě samo.

Projekt "Nestěžuj si" - některé třídy se od ledna zapojí k této celosvětové iniciativě, která mimojiné učí zúčastněné rozdíl mezi stěžováním si a konstatováním fakt, zdůrazňuje důležitost zaměření na pozitiva a odhaluje, proč mají lidé potřebu si stěžovat.

Pokud Vás tato témata zajímají, budeme rádi, když se k nám připojíte. V případě zájmu o účast na besedách pište prosím na marketa.bosakova@skolyhlasek.cz.

Přejeme krásné, špatnou komunikací a stěžováním nerušené, Vánoce :)